Željko Heimer

Grbovi i zastave grada Zagreba

  • Godina izdanja: 2009.
  • Format: 21 x 27 cm
  • Stranica: 182
  • Uvez: Tvrdi
  • ISBN: 978-953-7534-24-0
18,58 € 46,45 € 60.00%

Kratki opis

Grad Zagreb je nastao 1850. godine ujedinjenjem Gradeca, Kaptola i dviju ruralnih susjednih općina, koje sve imaju svoje korijene u ranom srednjem vijeku. Njihovi pečati sačuvani su od XV. stoljeća, dok se zastave spominju već i u XIV. stoljeću. Oni su poslužili kao temelj za grbove. Najstarije sačuvane zastave Gradeca i Kaptola su iz XVIII. stoljeća. Ovi grbovi bili su pretežno crveni, pa je i zagrebačka gradska boja tada bila crvena. Ujedinjeni grad dobio je grb 1896. godine, u kojem je boja podloge plava, koja od tada postaje gradska boja. Na grbu temeljena zastava usvojena je 1902. godine i izrađena 1916. godine. Nakon 1945. godine zidana se kruna na grbu zamijenjuje crvenom petokrakom zvijezdom, zastava je propisana tek 1964. godine uz manje promjene dizajna. Godine 1975. crvena je zvijezda uključena i na zastavu. Neke gradske općine tada su usvojile grbove, ali ne i zastave. Nakon stjecanja nezavisnosti ponovo ujedinjeni grad usvojio je prvo svoje privremene simbole, a 1999. godine usvojen je novi dizajn simbola, prema važećim državnim propisima.
Knjiga opisuje povijest ovih temeljnih gradskih znamenja Zagreba kroz stoljeća, prema njihovom zakonskom i službenom određenju, ali i varijante koje su se koristile u praksi, bogato ilustrirana i s mnoštvom referenci.

Željko Heimer, dipl. inž., FF, diplomirao je 1997. i magistrirao 2005. na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirao 2013. na katedri za vojnu sociologiju na temu identiteta oružanih snaga i uloga zastava postrojbi u Domovinskom ratu na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagreb. Djelatni časnik informatičke struke u Oružanim snagama Republike Hrvatske, obnašao je stručne i voditeljske dužnosti u Glavnom stožeru. Od 2011. bojnik roda veze, 2012. završava zapovjedno-stožernu izobrazbu na Hrvatskom vojnom učilištu, sudjeluje u više programa međunarodne vojne suradnje, od 2013. radi u Samostalnom sektoru za informacijske i komunikacijske sustave Ministarstva obrane. Od 1995. godine aktivan je član međunarodne udruge Flags of the World (FOTW); gdje je  urednik i član upravnih tijela. Objavljuje u više inozemnih veksiloloških časopisa i sudjeluje na nizu međunarodnih veksiloloških i heraldičkih kongresa od 2001. Priredio izložbu norveških zastava 2005. u Zagrebu, koja je kasnije gostovala u nizu gradova u Hrvatskoj i Norveškoj. Od 1996. godine održava web stanice the Flags and Arms of the Modern Era gdje objavljuje rezultate svojih heraldičkih i veksiloloških istraživanja povijesnih i današnjih zastava Hrvatske i šire regije. Jedan od osnivača i predsjednik Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva (HGZD), od 2006. uređuje polugodišnji časopis Društva Grb i zastava. Objavio je monografije o grbovima i zastavama Hrvatske i Zagreba, znanstvenu monografiju Sintaksa heraldičkog blazona, te niz znanstvenih, stručnih i znanstveno-popularnih članaka s posebnim interesom za teme grupnog vizualnog identiteta i njegovog utjecaja na društvo. Objavljuje i popularne članke i feljtone o heraldici i veksilologiji u hrvatskim časopisima, među kojima valja istači kolumnu Veksilologija u Hrvatskom vojniku, koja se redovito objavljuje više od četiri godine. Od 2005. jedan je od urednika u međunarodnom projektu izrade veksilološkog rječnika (Dictionary of Vexillology) pod pokroviteljstvom FOTW. Od 2011. odražava pozivna gostujuća predavanja za studente Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u sklopu diplomskog izbornog predmeta Hrvatska heraldička baština na Odsjeku za povijest. Za svoju djelatnost u promicanju hrvatske heraldičke i veksilološke baštine u zemlji i inozemstvu 2010. godine odlikovan je Redom hrvatskog pletera. Za zasluge u promicanju veksilološke znanosti FIAV je 2015. dodijelio počasni naslov Fellow of the Federation, uz pravo isticanja počasne oznake FF iza imena. Dopisni je član Međunarodne heraldičke akademije (AIH) od 2011. Član je radnih tijela Međunarodne federacije veksiloloških udruženja (FIAV). Počasni je član Bugarskog heraldičkog i veksilološkog društva (BHVS) od 2009. i Makedonskog heraldičkog društva (MHZ) od 2011. godine.